POLECANE TEKSTY

Historia i geneza wózka dziecięcego

Historia i geneza wózka dziecięcego
Każdy rodzic, który spodziewa się dziecka nie wyobraża sobie kompletnej wyprawki bez wózka dziecięcego. Jest to przedmiot, który niesłychanie ułatwia i pomaga w opiece nad najmłodszymi. Starannie wybierany z dbałością o najmniejsze szczegóły ma nie tylko według definicji transportować niemowlę i małe dziecko, ale również służyć jego komfortowi i umilać spacer rodzicom. ;)

Skąd się wziął? Kiedy powstał? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć i zabrać was w podróż śladami wynalazców tego niezbędnego gadżetu.

Pierwszym wózkiem, który służył właśnie do transportu maluszków był pojazd czterokołowy, który został zaprojektowany i zbudowany przez angielskiego architekta Williama Kenta. Wózek powstał w okolicach 1733 r. na specjalne zamówienie księcia Devonshire. Pojazd ten zupełnie nie przypominał dzisiejszego wózka dziecięcego. Miał kształt muszli z rozkładanym daszkiem, dwie pary kół oraz dyszel i uprząż dla psa, którego używano do ciągnięcia pojazdu. Stelażem była rama z brązu w kształcie węży będących kopią gadów z herbu Hrabiego. Koła przednie o wielkości 16 cali (około 41cm) tylne zaś 21 cali (około 53cm). Minęło długich siedem lat, zanim wózek mógł być prowadzony przez człowieka idącego pieszo, a nie ciągnięty przez zwierzę. Wózek dziecięcy był już obecny na królewskim dworze Marii Antoniny we Francji w 1785 r.

https://img.megaurwis.pl/blog/historia/b.jpg
Pierwszą prawdziwą produkcję wózka dziecięcego uruchomiono w Anglii w 1850 r. Co ciekawe, były to wózki trójkołowe przeznaczone dla większych dzieci, popychane przez człowieka. Ludźmi, którzy zapoczątkowali produkcję wózków dziecięcych byli konkurujący ze sobą John Allen oraz A. Babin z Londynu. Dopiero w roku 1876 zaczęto produkować wózki przeznaczone stricte dla niemowląt. Zaczęły w końcu przypominać dzisiejsze modele. Zbudowane z wikliny lub drewna z mosiężnymi elementami, do produkcji wykorzystywano skórę i standardowe materiały. Były to modele z reguły na dużych kołach. Stosowane przez zamożniejszych i majętnych ludzi. U schyłku XIX wieku powstał wózek, w którym można było obrócić gondolę. Dodatkowo model ten posiadał składaną budkę. W latach 20 XX w. wózki zaczęły być bardziej dostępne. Do ich produkcji zaczęto wykorzystywać m.in. chromowane części, tworzywa sztuczne oraz koła z oponami. W połowie XX wieku zaś wózek stał się już produktem, który stosowali wszyscy.
W 1965 r. zostały wymyślone „spacerówki parasolki”, alternatywy dla dużych i ciężkich konstrukcji, które łatwo przetransportować i przechowywać. Wózki typu „parasolka” cieszyły się popularnością jeszcze do niedawna. W wózkach głębokich zaczęto również stosować materiał PCV lub tzw dermę. Materiały łatwe w utrzymaniu czystości i zarazem wodoodporne.

https://img.megaurwis.pl/blog/historia/a.jpg    
Od pierwszego modelu, aż do dzisiejszych, wózek dziecięcy przeszedł prawdziwą ewolucję zahaczając przy tym nawet o rewolucję ;) Mamy już dostępne modele, które mieszczą się nawet w damskiej torebce, modele dla biegaczy tych standardowych jak i narciarskich, trójkołowe, a nawet elektryczne. 

Ewelka